Hoppa till innehåll

I sektionen New Doc är de nominerade filmerna gjorda av lovande men ännu oetablerade svenska filmskapare. Åtta dokumentärer ingår i årets tävling, där de flesta premiärvisas. Hela programmet släpps den 10 februari och festivalen är i år digital.

Nominerade till New Doc 2021:
EN MAMMAS KROPP av Jonelle Twum
LÄNGE LEVE PUNKEN – VI SKA ALDRIG DÖ av Melina Ekh, Maja Moberg
NEW WORLD av Ludwig Mattsson, Frans Wiklund.
OBITUARY av Simon Revilla
PORTRÄTT AV EN JÄTTE av Lizette Gunnesson
SORI TONI av Lina Puranen
STREET DANCERS av Maja Karlström
TOP OF THE PYRAMID av Felix Scheynius

Priset är på 40 000 kronor och tilldelas en ny lovande regissör till ett kommande filmprojekt. Priset delas ut i samarbete med Film Stockholm, FilmCloud/Förvaltningen för Kulturutveckling, Film i Dalarna, Film i Öst, Film Västernorrland, Filmregion Sydost och Kultur i Halland – Film.

Av de åtta nominerade filmerna i New Doc har En mammas kroppLänge leve punken – vi ska aldrig döNew WorldObituaryPorträtt av en jätte och Top of the Pyramid svensk premiär.

Samtliga nominerade filmer visas under Tempo Dokumentärfestival 8–14 mars och priserna delas ut vid avslutningsceremonin lördagen den 13 mars.
 
Hela programmet och digitala festivalpass släpps den 10 februari, kl 12.00 här  tempofestival.se  Då kommer det också att finnas mer utförliga beskrivningar av alla filmer.
(Bilden ovan kommer från Street dancers.)

Fler nyheter

De tävlar om Tempo Documentary Award 2025

Varje år koras årets bästa svenska dokumentära långfilm. 2025 tävlar åtta filmer i Tempo Documentary Award. Den vinnande regissören får en prissumma och filmteknik till ett värde av 150 000 kronor.