Hoppa till innehåll

Den 6 mars öppnar 2023 års upplaga av Tempo Dokumentärfestival med den svenska premiären av And the King Said, What a Fantastic Machine! av Axel Danielson & Maximilien van Aertryck. Filmen, som har världspremiär på filmfestivalen i Sundance, följd av visning på Berlinale är en del av årets fokus, som är Digitala speglingar.

 – I årets fokus Digitala speglingar utforskar vi de bilder av oss själva som vi presenterar på digitala plattformar och i sociala medier. Och något som verkligen har bidragit till att vi kan skapa digitala självbilder är ju kameran. Därför känns det extra roligt att få öppna festivalen med den svenska premiären av And the king said, what a Fantastic Machine! säger Ulrika Bandeira, Tempos programchef.

År 1825 tog den franske uppfinnaren Nicéphore Niépce världens första fotografi av sin egen bakgård. Tvåhundra år senare livestreamar människor sin vardag inför miljoner andra. Axel Danielson och Maximilien van Aertryck, som tidigare gjort en rad prisbelönta kortfilmer, har skapat en film bestående till stor del av arkivmaterial. Med hjälp av svartvita foton från 1800-talet till dagens Youtube-succéer och selfies i sociala medier skildrar And the king said, what a Fantastic Machine! kamerans makt över människans liv. 

Filmerna på 24:e upplagan av Tempo dokumentärfestival kommer ses på biografer runt om i Stockholm såväl som, med några få undantag, digitalt. 

 

 

Fler nyheter

Open call x 2

Nu öppnar vi anmälan för work in progress samt för dokumentära verk i alla genrer inför festivalen 2-8 mars 2026. Publika verk inom alla dokumentära uttryck sökes! Tempo är en festival för alla dokumentära uttryck och nu söker vi verk …

Anmälan till Tempos svenska tävlingar är öppen

Nu kan filmskapare anmäla sina dokumentärer till Tempos svenska tävlingar – Tempo Documentary Award, Tempo Short Award och New Doc – inför den 27:e upplagan av Tempo Dokumentärfestival, som äger rum 2–8 mars 2026.

En sommar med Tempo Landet runt

På Fårö blev det stor uppslutning när Kalbjärga Filmfestival bjöd in till en hel dag av dokumentärer, samtal, mat och dryck den 8 augusti. Som en del av programmet genomfördes två visningar i samarbete med Tempo Landet runt, däribland No Other Land med Oscarbelönade Hamdan Ballal.

Tempo Dokumentärfestival söker producent

Vill du spela en nyckelroll i Sveriges största dokumentärfilmsfestival? Vi söker en producent som vill ta ansvar för festivalens praktiska helhet – från biografer och teknik till invigning och volontärer.